Kochani to już ostatni dzwonek aby wybrać się na spacer i uzbierać żółte, pełne zdrowia kwiaty mniszka lekarskiego. Jak wiecie można z nich przygotowywać syrop (http://igraszkilosu.pl/prosty-syrop-z-mniszka-lekarskiego/ ), miód ale także coś dla dorosłych –nalewkę.  Nalewka ma piękny żółty kolor, smakuje wybornie a do tego redukuje wysokie ciśnienie, oczyszcza  wątrobę i pęcherzyk żółciowy czy wspomaga organizm w trakcie przeziębienia. Nie ważne czy zrobicie ją ku zdrowotności czy po prostu aby w zimowe wieczory rozgrzewać się kieliszkiem –warto ją zrobić ; )

 

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego z cytryną

 

100 kwiatów mniszka lekarskiego

½ litra spirytusu

½ litra wody

2 szklanki cukru

Sok z 1 cytryny

 

Kwiaty staramy się zebrać z dala od ulicy. Kwiaty  – obcinamy (staramy się używać tylko żółtej części bez zielonych końcówek – przydają się nożyczki ), oczyszczamy wykładamy na białe prześcieradło lub ręcznik papierowy i zostawiamy na 2 godziny.

W międzyczasie wodę gotujemy z cukrem i sokiem z cytryny. Do gorącej wody wkładamy oczyszczone kwiaty, przykrywamy i odstawiamy na 12-24 godziny.

Po tym czasie płyn przecedzamy – kwiaty wywalamy. Do powstałego płynu wlewamy spirytus – mieszamy i odstawiamy w ciemnie miejsce na minimum 48 godzin (oczywiście im nalewka dłużej postoi tym smaczniejsza). A potem delektujemy się na zdrowie! Smacznego ; )